אזהרה לגבי שילוב תרופות ומיץ אשכוליות

מאת: גיא זהבי

פירות ההדר, ובהם האשכולית, נחשבים לבריאים במיוחד עקב תכולת ויטמין C גבוהה, ועוד מינרלים וחומרי תזונה חיוניים נוספים ולמרות זאת, שתיית מיץ אשכוליות עלולה לגרום לבעיות רפואיות חמורות. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מגלים כי שתייה של מיץ אשכוליות יחד עם תרופות מסויימות עלולה לגרום למצב של מנת יתר, שעלולה לסכן את בריאותכם. גלו מה הגורם לבעיה החמורה הזו, ועם אילו תרופות אסור לשתות מיץ אשכוליות.

מה בין אשכוליות לתרופות?
בגוף האדם קיימים אנזימים, הם חומרים אשר עוזרים לגוף לבצע פעולות מסויימות ומזרזים פעולות אחרות. אחד מאותם אנזימים, הנקרא CYO3A4, עוזר בין השאר בפירוק של תרופות מסויימות לפני שאלה נספגות בזרם הדם. באשכולית קיים מרכיב המעכב את פעולתו של אנזים זה, כלומר, אותו מרכיב גורם לפירוק איטי של התרופה וערב כך גורם לספיגה מוגברת שלה בזרם הדם. כאשר כמות גדולה מדי מהתרופה נספגת בזרם הדם, מתקבל מצב של מנת יתר, הגורם לתופעות לוואי מוגברות ואף להרעלה.

ומה לגבי שאר פירות ההדר?
המרכיב המעכב את פעולת האנזים אינו מצוי בכל פירות ההדר, לכן שתייה של מיץ תפוזים או שימוש בלימון אינו מסוכן. כמו באשכולית, גם בפומלה, בליים ובתפוזי סביליה (תפוזים מרירים המשמשים להכנת ריבה) קיים המרכיב הבעייתי, לכן מומלץ להימנע גם מצריכה שלהם.

מהי חומרת ההשפעה?
קשה להגדיר בבירור את חומרת ההשפעה של מיץ האשכוליות על ספיגת התרופות בגוף, כיוון שהדבר מושפע ממשתנים רבים. סוגי מיץ אשכוליות שונים מכילים כמויות שונות של המרכיב מעכב האנזים, כך שכל מיץ אשכוליות משפיע ברמה שונה. בנוסף, ההשפעה תלויה גם בכמות מיץ האשכוליות אותו שותים, כך שההשפעה משתנה מאדם לאדם באופן קיצוני.תגובות